Működésünk
-a komplex ellátás érdekében-
Működésünk
-a komplex ellátás érdekében-
Az együttműködési megállapodást az oldal alján találjátok :)
Az együttműködési megállapodás aláírására csak felmérést követően kerül sor, amennyiben a szakember javasolja a fejlesztést és ebbe a Szülő is beleegyezik.
A Kacskaringó rendszer
A Kacskaringóban egy átfogó, családcentrikus ellátási rendszert alakítottunk ki, ami garantálja, hogy a hozzánk forduló családok számára mindig könnyen elérhető legyen a szükséges támogatás.
Tudjuk, hogy a megfelelő fejlesztés, terápia vagy módszer kiválasztása gyakran kihívásokkal teli és megterhelő lehet mind a gyermek, mind a család számára. Éppen ezért célunk, hogy segítséget nyújtsunk a hozzánk fordulóknak abban, hogy megtalálják a számukra leginkább megfelelő irányt. A Kacskaringó csapata magas szakmai színvonalon biztosítja a szükséges támogatást, amely hosszú távú együttműködés keretében válik igazán hatékonnyá.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen hosszúak a fejlesztési folyamatok, és mikor érdemes reflektálni a kitűzött célokra. Mivel minden gyermek fejlődési útja egyedi, nincs általános válasz, de tapasztalataink szerint legalább féléves időszakokban érdemes gondolkodni. Ennek megfelelően a fejlesztési terveket és terápiás irányvonalakat is féléves időtávra határozzuk meg, és a szülőkkel is erre az időszakra kötünk megállapodást a felmérést követően, amely kölcsönös együttműködést igényel mindkét fél részéről.
Ez az idő elegendő ahhoz, hogy a szakember és a gyermek között kialakuljon a szükséges bizalom, és lehetővé teszi, hogy a szülőkkel együtt lépésről lépésre haladjunk a célok megvalósítása felé. A féléves elköteleződés lehetővé teszi, hogy a szakmai stáb és a különböző szakterületek folyamatosan összehangoltan támogassák a családot. Ez a módszer biztosítja a stabilitást, és fenntartja a szakmai munka magas minőségét, ami nélkülözhetetlen a hosszú távú eredmények eléréséhez.
Felvételi jelentkezés
Az együttműködés alapját a felvételi jelentkezési lap és az azt követő felvételi beszélgetés képzi. A beszélgetés célja, hogy megismerjük a szülőket, valamint felmérjük motivációjukat és együttműködési szándékukat. A felvételi beszélgetés során a szülők és a Kacskaringó alapítói kölcsönösen ismertetik szándékaikat, és tisztázzák a fejlesztéssel, terápiákkal kapcsolatos tudnivalókat, kötelezettségeket. Szóban bemutatjuk az együttműködési megállapodás tartalmát, kiemelve a szülő és a Kacskaringó szerepvállalásait, valamint részletesen ismertetjük az együttműködés folyamatát.
Heti rendszerességű fejlesztési időpont
A felmérést követően az ellátási szakasz következik heti rendszerességű foglalkozásokkal, a heti foglalkozások számát szülővel egyeztetjük az együttműködési megállapodás aláírása előtt. A szülő az ellátási szakaszban tudja igénybe venni a konzultációs alkalmakat a gyermek terapeutájánál, illetve a másik két szakterületen a szabad helyek függvényében.
Konzultációk a gyermek terapeutájával
Szülőkonzultáció
Minden gyermeket a szülei ismernek a legjobban és a legtöbb időt a családjával tölti, ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy a fejlesztések mellett rendszeres legyen a szülők és a szakemberek közti párbeszéd, közös gondolkodás, megteremtve ezzel a fejlődés legideálisabb feltételeit mind az otthoni, mind a fejlesztési környezetben. A szülőkonzultációk alkalmával a szakember képet kap a fejlesztés otthoni hatásairól, a szülő pedig a fejlesztésen tapasztaltakról. Emellett lehetőség nyílik részletesebben átbeszélni és közösen megoldást keresni az aktuális nehézségekre. Ezek az alkalmak nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy szakembereink egyénre szabottan tudják alakítani a fejlesztési folyamatot. A szülőkonzultáción csak a szülők vehetnek részt, annak érdekében, hogy a gyermek jelenléte nélkül tudjuk átbeszélni a felmerülő kérdéseket.
Pedagóguskonzultáció
Annak érdekében, hogy a fejlesztési folymat eredményei ne korlátozódjanak az otthoni illetve a fejlesztési környezetre, szakembereink felveszik a kapcsolatot a gyermekkel intézményes keretek között foglalkozó pedagógusokkal. Célunk, hogy a gyermek az intézményében is a szükségleteinek megfelelő támogatást kapjon és a fejlesztéseken gyakoroltakat át tudja ültetni az ottani környezetre is. Ennek megvalósulásáért szeretnénk segíteni a pedagógusok munkáját specifikus eszközökkel, tanácsadással.
Konzultációk bármely szakterületen
Függetlenül attól, hogy melyik területre járnak heti rendszerességgel, minden család hozzáférhet konzultációs alkalmakhoz bármely szakterületen, a szabad helyek függvényében. Ezáltal biztosítjuk a holisztikus ellátást, amely átfogó támogatást nyújt. Minden konzultáció előtt a gyermek terapeutája egyeztet az adott terület képviselőjével, hogy a másik szakember teljes mértékben felkészülhessen. Ezzel garantáljuk, hogy a család a lehető legjobb támogatást kapja, és a különböző területek összehangoltan dolgoznak a gyermek fejlődésének elősegítésén. A konzultáción csak a szülők vehetnek részt, annak érdekében, hogy a gyermek jelenléte nélkül tudjuk átbeszélni a felmerülő kérdéseket.
Terápiás irányvonalak és célok kivonata
A Kacskaringó a szülők rendelkezésére bocsátja a gyermek ellátásával kapcsolatos fejlesztési terv vagy a terápiás irányvonalak és célok kivonatát, amely tartalmazza a fő fejlesztési területeket, a célok eléréséhez használt főbb módszereket és eszközöket, valamint azokat az elemeket is, amelyeket a szülő a mindennapi életbe beépíthet.
Vélemény (gyógypedagógiai, pszichológiai, mozgásállapot)
Szülői kérésre a gyermek terapeutája részletes véleményt ír a gyermek fejlődéséről, beleértve a felmérési és a fejlesztési folyamat során szerzett tapasztalatokat, valamint az eredmények értékelését, és a javasolt további lépések összegzését.
Komplex mentorálási rendszer
Az ellátás szakmai hátterét komplex mentorálási rendszerrel biztosítjuk. Bár egy-egy család jellemzően egy terapeutához jár, minden szakember mögött a teljes szakmai stáb áll. A Kacskaringón belül heti rendszerességgel egyeztet minden terapeuta a mentorával a gyermekek fejlesztési folyamatairól. A szakmai vezető helyettes és a szakmai vezető havi szinten tart intervíziós alkalmakat, így minden gyermek fejlődése általuk is kísérve van.
Mindezek mellett folyamatos külső szakmai szupervíziót, mentorálást biztosítunk minden szakember számára, az adott területen elismert szaktekintély által.
Ezentúl heti rendszerességgel tartunk szakmaközi konzultációkat, ahol mindhárom szakterület (pszichológia, mozgás, gyógypedagógiai) szakemberei jelen vannak. A terapeuták az esetmegbeszélések során szakmai tudásukkal támogatják a másik két területre járó gyermekek fejlesztési folyamatait, megteremtve ezzel a gyermekek holisztikus ellátását.
Egyéni fejlesztési céloknak megfelelő csoportalakítás
A Kacskaringóban magas szakmai színvonalon alakítunk csoportot: minden csoport alakításnál több szakember egyeztet annak érdekében, hogy minden gyermek számára a legideálisabb csapatot találjuk meg, ahol a megfogalmazott egyéni célok megvalósulnak, illetve ahol az esetenként felmerülő egyedi helyzetekre is reagálni tudunk, támogatva ezzel a gyerekeket és a családokat. Bár ez a csoport alakítási mód hosszabb folyamat, több időt vehet igénybe, azonban a csapatban mindannyian abban hiszünk, hogy szakmailag így tudunk a lehető legmagasabb minőséget biztosítani a gyermek fejlesztése érdekében.
Szülőközösség
A szülőközösség célja, hogy támogatást és információt nyújtson a szülőknek, valamint lehetőséget biztosítson a tapasztalatcserére és a közösségi kapcsolatok építésére. A programot szakemberek vezetik, akik tematikus témákat dolgoznak fel, így a szülők aktuális kérdéseikre és problémáikra kaphatnak válaszokat. A szülőközösség rendszeres személyes találkozókat tart párhavonta, ahol mélyebb betekintést nyújtanak a témákba és lehetőséget biztosítanak a szülők közötti párbeszédre.
Lemondás menete, pótlás
Kérjük a szülőket a foglalkozások és konzultációk időben történő - legalább 24 órával korábbi- lemondására abban az esetben, ha nem tudnak megjelenni a megbeszélt időpontban. Amennyiben a lemondás nem történik meg, úgy az alkalom felhasználtnak minősül. Lemondás kizárólag az időpontfoglaló rendszeren keresztül lehetséges.
Ez alól kivételt jelentenek vis maior helyzetek pl. megbetegedés, baleset, vagy rendkívüli családi esemény, ebben az esetben az időpontfoglaló rendszerben való lemondáson túl, 24 órán belül a központi email címre (info@kacskaringo.hu) és a gyermek terapeutájának szükséges megírni a lemondás okát. Ellenkező esetben az alkalom felhasználtnak minősül.
Kérjük betartani a betegségekkel kapcsolatos zéró tolerancia elvét, vagyis függetlenül a hivatalos aktuális járványügyi helyzettől, gyermekeket egészséges, tünetmentes állapotban fogadjuk. Amennyiben köhögés, orrfolyás, hasmenés, láz stb. tüneteket észlelünk, hazaküldjük a foglalkozásról. Ha a gyermek a foglalkozásra betegen / tünetekkel érkezik, és emiatt haza kell küldenünk, az aznapi alkalom felhasználásra kerül.
Fejlesztés lemondása esetén az alábbiak szerint van lehetőség a pótlásra:
Egyéni foglalkozás esetén szabad helyek függvényében a gyermek terapeutájánál vagy szombat délelőtti időpontokban komplex gyógypedagógiai fejlesztésen van lehetőség pótolni a szabad helyek függvényében. A szombati pótlási alkalmakat mentorálás alatt lévő végzős gyógypedagógus hallgató (autizmus spektrum pedagógiája és pszichopedagógiai szakirányok) fogja tartani, és gyermek terapeutájával előtte egyezteti a fejlesztés tartalmát. A pótlásokra a féléves együttműködés lezárultáig van lehetőség, ezt követően elvesznek az alkalmak.
Csoportos fejlesztés esetén pótlásra a fix órarendből és az egyedi fejlesztési célok és személyre szabott igények alapján összeállított csoportból adódóan nincsen lehetőség. Így tudjuk a gyermek helyét biztosítani a csoportban, illetve így van lehetősége kedvezményes tagdíj biztosítására. Így tudjuk a gyermek helyét biztosítani a csoportban, illetve így van lehetőségünk kedvezményes tagdíjat biztosítani. Ez alól kivételt képeznek a következő pontban leírtak.
Csoportos fejlesztés esetén csak és kizárólag abban az esetben tudunk pótlási alkalmat biztosítani, amennyiben az összes csoporttag 24 órán kívül lemondja az adott csoportalkalmat. Ebben az esetben – mivel a csoportalkalmak pótlásának egyeztetése és szervezése több, mint két személyt érintő kérdés – a féléves együttműködés időtartama alatt maximum 2 alkalommal biztosítunk csoportos pótlási lehetőséget. Ennek menete a következő:
A lemondást és az alkalom elmaradását követően a féléves együttműködési intervallumon belül igyekszünk pótalkalmat találni, amelyben minden Szülő és a Kacskaringó operatív vezető helyettese proaktívan közreműködik. Ezt az időszakot követően – amennyiben nem történik meg a pótlás – elvesznek az alkalmak.
Amennyiben a Kacskaringó mond le akadályozottság miatt foglalkozást a szabad helyek függvényében pótlási időpontot biztosít. Amennyiben erre nincs lehetőség a félév végén ezek az alkalmak jóváírásra kerülnek. Ebben az esetben a következő féléves szerződés tagdíja arányosan csökkeni fog. Amennyiben a család nem hosszabbít szerződést a fennmaradt alkalmakat a szerződés lezárultát követően felhasználhatják, új, az adott időszakra kötött együttműködési megállapodás aláírásával.
Munkaszüneti nap esetében pótlásra nincs lehetőség. Ez alól kivételt képeznek a ledolgozandó munkaszüneti napok, amelyek esetében a korábbi pontokban leírtak lépnek érvénybe.
Kattints ide az együttműködési megállapodás elolvasásához (frissítve: 2024.09.19.)