Formája: egyéni vagy kiscsoportos (3-4 fő) Életkor: 4 éves kortól Időtartam: 45 perc - 120 perc
Mindannyiunk fejlődése, életútja egyéni, egyedülálló. Személyiségünk kibontakozása néhol kacskaringós ösvényeken át vezet, ez minden ember fejlődésének természetes velejárója. Biztonságot adó, ha ilyen szakaszba érve valaki kísér, támogat bennünket az úton.
Egy pszichológus a gubancainkat segít kibogozni, szétszálazni, megismerhetővé és érthetővé, mi több elfogadhatóvá tenni számunkra. Mik lehetnek ezek a gubancok? Lehetnek például összezavarodott, nehéz érzelmek; kapcsolódási nehézségek; komplikált élethelyzetek; elakadások, amikor nem találjuk a számunkra kedvező utat, ahol tovább haladhatunk.
A gubancok kibogozását sokféleképpen el lehet kezdeni. Itt nálunk, a Kacskaringóban a gyermekek pszichológiai megsegítéséhez az alábbi módszereket használjuk:
Komplex Integratív Gyermekterápia
Katarzisz Komplex Művészetterápia
Kincskereső Meseterápia
Mit érdemes tudni ezekről?
A Komplex Integratív Gyermekterápia egy rendszerszintű szemléletmódot ad, ahol a gyermeket az őt körülvevő szűkebb és tágabb környezettel együtt értelmezzük. Ez a családi kapcsolati háló adja a hátteret, amelyben a gyermek éli életét, működik. Ennek feltérképezésével, a szoros szülői – és akár más szakembereket érintő, bevonó – együttműködésre nagy hangsúlyt helyezve segítjük a gyermeket.
A módszertanban a gyermekhez való utat keresve helyet kaphat a játékterápia, művészetterápiával, meseterápiával, imaginatív technikák (KIP, rajz KIP). Lejjebb olvashattok bővebben az integratív gyermekterápia módszerről.
A Katarzisz Komplex Művészetterápiát alkalmazva az alkotáson keresztül közelítünk a gubancokhoz. A módszertanban relaxációt, verset, zenét is használunk, hogy minél inkább megközelítsük, elérjük érzelmeinket, majd ezeket szimbolikus formában, változatos eszközökkel alkotva papírra vetjük, reflektálunk rájuk. Lejjebb olvashattok bővebben a művészetterápiás módszerről.
A Kincskereső Meseterápia a népmesékben, mítoszokban található szimbólumok, az ezekben rejlő bölcs útmutatások felhasználásával segít a saját életünkben tapasztalt életfeladatokat, elakadásokat felismerni, megérteni. A mesék megoldási lehetőségek tárházát kínálják, amelyeket mi is elsajátíthatunk, alkalmazhatunk. A meseterápiás módszer segítségével közelebb kerülhetünk önmagunk megismeréséhez, nehézségeink feloldásához. Lejjebb olvashattok bővebben a meseterápia módszeréről.
A Kacskaringóban kimagasló figyelmet fordítunk arra, hogy a gyógypedagógiai ellátás mellett a neurodivergens gyermekek pszichológiai megsegítése is helyet kapjon.
Módszerek
Katarzisz Komplex Művészetterápia
A dr. Antalfai Márta által kidolgozott Katarzisz Komplex Művészetterápia módszerének alapfeltevése, hogy minden ember művész, azaz mindenkiben eredendően benne rejlik az alkotó, teremtő képesség. Erre építünk a művészetterápiás folyamat során.
A módszer tematikájának meghatározó eleme a természet körforgása, az évkör ritmusa. Az évszakok változásaira és belső világunkra hangolódva a művészetterápia alkalmazásával elősegítjük az egészségmegőrzést és egészségfejlesztést. A természeti tematika mellett hosszabbtávú folyamatban személyközi kapcsolatainkkal is dolgozhatunk.
Mik a módszer alkotóelemei?
A Katarzisz Komplex Művészetterápiában az évszakok, hónapok üzenetén túl relaxációval, valamint vers és zene alkalmazásával igyekszünk hozzájárulni a mesterségesen keltett katarzis eléréséhez. A katarzis egy „csúcsélményhez” hasonlítható állapot, amely érzelmeket mozgósít. Ezeket az érzelmeket – legyenek akár pozitívak, akár negatívak – az alkotói folyamat során szimbolikus formában papírra vethetjük.
Milyen eszközökkel dolgozunk?
A művészetterápiás alkalmakon akvarell festéket, porpasztell és olajpasztell krétát, agyagot, szenet, montázs- és kollázstechnikát használunk. A technika mindig az adott témához illesztve kerül meghatározásra.
Hogyan segít a művészetterápia?
kiragad a hétköznapi körforgásból
teret ad kreativitásunknak, önkifejezésünknek
alkotásunkban önmagunkkal találkozhatunk
szavak helyett képek, szimbólumok segítségével mutat utat lelki folyamataink megértésében
játékosságnál fogva önjutalmazó hatású
alkotás közben oldódhatnak feszültségeink, szorongásaink
kikapcsolódhatunk, megnyugodhatunk, amelyek elősegítik a testi-lelki harmónia létrejöttét
A művészetterápiás csoportban biztonságos keretek között, elfogadó légkörben járhatunk be önismereti utat.
Kincskereső Meseterápia
A Kincskereső Meseterápia módszertanát dr. Antalfai Márta dolgozta ki, aki vallja: „A népmese olyan, mint a mély kút, amelynek kristálytiszta vízében önmagunkat pillanthatjuk meg, vagy mint a föld mélyében lévő barlang, amely drágaköveket őriz magában.” A módszer lényege, hogy a mesék segítségével felfedezzük a személyiségünkben rejlő, még feltáratlan lelki kincseket, belső értékeinket; a bölcsességből szerzett tudással, tapasztalattal könnyebben küzdjünk meg saját sárkányainkkal.
Mik a módszer alkotóelemei?
A mesék az emberiség egész történetén végighúzódnak, ősi bölcsességet rejtenek magukban. A Kincskereső Meseterápia módszere a mesék lélektani elemzésével közelíti meg a mesehősök aktuális élethelyzetét, az ebben bekövetkező próbatételek és az ezekkel való megküzdés értelmét, célját. A mesék tartalmazzák a különböző fejlődési szakaszok kihívásait, megugrandó akadályait. Összekapcsolódnak a mindennapi életünkben tapasztalható keresés-megtalálás állandó, folyamatos ritmusával.
Milyen eszközökkel dolgozunk?
A meseterápiás alkalmakon dolgozunk kedvenc gyermekkori mesénkkel, más tematikusan választott mesékkel, használjuk a relaxáció technikáját, valamint alkotunk is. A folyamat során egyaránt helyet kaphat az álmokkal való munka.
Hogyan segít a meseterápia?
erőforrás a nehéz, kilátástalannak tűnő helyzetekben
segítséget nyújt választási, döntési helyzetekben
útmutatást ad
emlékeztet az emberi értékek fontosságára
mozgósítja a kreativitást, fantáziát
szorongást old, segíti a félelmekkel való megküzdést
kamaszoknál életvezetési, párkapcsolati nehézségekben jelenthet megoldást
A mesetrápiás csoportban biztonságos keretek között, elfogadó légkörben járhatunk be önismereti utat.
Komplex Integratív Gyermekterápia
A Komplex Integratív Gyermekterápia dr. Szamosi Éva nevéhez fűződik.
Mik a módszer alkotóelemei?
A módszertan összetett elméleti és gyakorlati alapokon, több különböző terápiás megközelítésen nyugszik. Ezek között szerepel például a családterápiás megközelítés és a tranzakcióanalízis.
Milyen eszközökkel dolgozunk?
A Komplex Integratív Gyermekterápia során széles módszertani palettából választhatunk. A gyermek személyisége, a fennálló nehézség jellege, a módszerrel dolgozó szakember meglátásai döntő tényezők ennek kialakulásában.
Az integratív játékterápia, művészetterápia, meseterápia, imaginatív technikák, dramatikus elemek között keressük a gyermek számára megfelelő utat. A rendszerszemlélet miatt folyamat a gyermekkel való munka mellett gyakori szülőkonzultációs alkalmakat is magában foglal. A szülőkkel való szoros együttműködés hatására érhető el hatékony változás.
Hogyan segít a Komplex Integratív Gyermekterápia?
gyermek fejlődési szükségleteinek feltérképezése
szülő-gyermek interakció segítése
családi kapcsolati háló értése, segítése
prevenció nyújtása
aktuális élethelyzetben történő elakadás oldása