Szenzomotoros mozgásfejlesztés
Formája: egyéni vagy kiscsoportos (2-4 fő) Életkor: 18 hó - 9 év Időtartam: 45 perc
A szenzomotoros feladatsor a nagy- és finommozgások fejlesztése által érleli, strukturálja az idegrendszert. A foglalkozás menete kötött, különböző feladatsorokat tartalmaz, amelyek során speciális eszközöket használunk. A feladatsorok a gyermek fejlődésének megfelelően fokozatosan nehezednek.
A foglalkozás során fejlődik a gyermek:
érzékelése, észlelése
testváza, testtudata
koncentrációja, emlékezete
ritmusérzéke
egyensúlyi- és koordinációs készsége
Milyen esetekben és kiknek ajánljuk a tornát?
mozgáskoordináció fejlesztése
megkésett vagy eltérő fejlődésmenet
hiperaktívitás vagy figyelemzavar
tanulási, magatartási, beilleszkedési zavarok
összerendezetlen mozgás
az adott életkorban az elvárt szinttől elmaradó a ritmusérzék, egyensúlyi- és koordinációs készség, térbeli tájékozódás
Babatorna
Formája: egyéni vagy kiscsoportos (2-4 fő) Életkor: 0-18 hó Időtartam: 45 perc
A foglalkozást azoknak a babáknak ajánljuk, akiknél minimális elmaradás tapasztalható a mozgásfejlődésben. Intő jel lehet, ha korához viszonyítva később indulnak be a nagymozgások, nehézkes ezek elsajátítása, nem jó sorrendben történik, illetve asszimmetrikusan végzik.
Mozgásvizsgálat és a szülővel történő konzultáció után, a gyermekre szabottan történik a kezelési terv kialakítása. Egyéni fejlesztés esetén ennek részét képezheti a klasszikus svéd masszázs és lágyrészmobilizáció is. Ezek célja a feszes izomtónus oldása, hiszen ha a baba izomzata feszes, nem fogja tudni megfelelően elsajátítani a nagymozgásokat.
A mondókával összekötött babagyógytorna átmozgatja az ízületeket és az izomzatot, részét képzi a problémát okozó nagymozgás aktív gyakorlása, az izomzat erősítése és mindeközben a motiváció fenntartása. A mozgásterápia segíti a nagymozgások helyes beindítását, gyakorlását, megfelelő minőségi kivitelezését és a mozgás kapcsán sikerélmény szerzését.
A foglalkozáson a baba és a szülő együttesen vesznek részt, hogy a szülők megtanulhassák az aktív gyógytorna gyakorlatokat, a helyes testhelyzetek megtartásának segítését, korrigálását, illetve szenzomotoros feladatsor elemeit. A foglalkozásokon speciális mozgásfejlesztő eszközöket használunk, amelyek kiválóan alkalmasak a nagymozgások és az egyensúlyérzék fejlesztésére, elősegítik a kinesztetikus észlelést (saját mozgás megtapasztalását), a testséma integrációját, a szem-kéz és a szem-láb koordinációt.
Módszerek
Katona-módszer
Kiknek ajánljuk?
Koraszülött babáknak
Megkésett mozgásfejlődés esetén
Oxigénhiány miatt károsodott csecsemőknek
Születési ferdenyaktartás (torticollis) esetén
Izomtónus eloszlási zavar esetén
Szülési felkarbénulás esetén
A Katona-módszer egy neurohabilitációs tréning, ami a csecsmők agyában kódolt elemi mozgásmintákra épül. Ezek nem tudatos, akaratlagos mozgások, hanem reflexek által kiváltott, komplex mozgássorozatok. Ennek közsönhetően a rosszul kivitelezett mozgásminták még átalakíthatóak a babák agyában. Ezért érdemes 0-6/8 hónapos korú babák körében elkezdeni a mozgásfejlesztést, melyet a szülők számára is megtanítunk, hiszen a hatékonyság érdekében elengedhetetlen a folyamatos gyakorlás.
Babamasszázs
Gyógytornász által bemutatott masszázs, melyet pár alkalom alatt a szülő megtanul, így alkalmazni tudja a mindennapokban. A babamasszázs nem gyógyterápia, nem betegségek kezelésére használható, hanem egy tudatos tevékenység, amellyel a baba és a szülők egymásra hangolódhatnak. A babamasszázs 0-12 hónapos kor között a leghasznosabb. A masszírozott babák sokkal boldogabbak, feszültségmentesebben fejlődnek, kiegyensúlyozottabbak. A masszázs segíti a széklet és a gázok kiürülését, csökkenti a puffadást, enyhíti a fogzási és a növekedési fájdalmakat, erősíti az idegrendszert és az immunrendszert. A masszírozott babák kevesebbet sírnak és sokkal jobban alszanak. Bizalmat alakít ki baba és szülők között.
Tartásjavító, hátizomzatot erősítő, gerincoszlopot stabilizáló gyógytorna, scoliosis terápia
Tartásjavító torna
Tartáshibáról akkor beszélünk, amikor a gyermek hanyag tartása következtében, a tartásért felelős izmok, izom-egyensúlya felborul. Kezdetekben még a gerincoszlop nem érintett, deformitás még nem figyelhető meg. A helyes testtartás elengedhetetlen fontosságú, hiszen, ha az ízületek nem megfelelő terhelés alá vannak kitéve, a későbbiekben más mozgásszervrendszeri problémát okozhatnak, ezért fontos a mihamarabbi korrigálás.
A foglalkozás során erősítjük a mély hátizmokat, felületes hátizmokat, a hasizmokat és a fenékizmzatot. Ezek mellett helyet kap a nyújtás is, az izom-egyensúly pontos kialakítása érdekében. A korrekció középpontjába kerül a vállöv és a medenceöv.
Scoliosis terápia
Scoliosisról, az az gerincferdülésről, akkor beszélünk, amikor a gerincoszlopot alkotó csigolyákat is érinti a deformitás és nem csak az izomzatban tapasztalunk eltérést. A kezeletlen scoliosis szintén mozgásszervi problémákat okozhat a későbbiekben, sőt emellett még légszőszervrendszeri problémákat is előidézhet, hiszen a gyermek mellkasa is deformálódik, ezáltal nem fog tudni megfelelően tágulni a tüdő légvételek során.
A foglalkozás mindig egyénre szabott, hiszen a deformitás iránya eltérő lehet esetenként. Klapp-módszert alkalmazzuk, amelynek alapja, hogy asszimetrikusan kezeljük a beteget, a deformitás irányában erősítjük a törzs izomzatát, míg a deformitással ellentétes irányban legelőször nyújtjuk az izomzatot, aztán pedig erősítjük. Alapja a túlkorrekció, a gerinc számára tehermentesített helyzetben dolgozunk, és célzott izomerősítést végzünk.